Hradec Králové -- 6. června (jkj): Ve dnech 4. až 6. června se v Hradci Králové konal již 13. ročník Mistrovství České republiky Soutěže dětí a mládeže v programování, kterého se zúčastnilo 44 soutěžících ve třech kategoriích. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, generálním sponzorem je firma Microsoft. Konání soutěže sponzorsky podpořily i firmy Grada Publishing a Grisoft. Pořádání letošního finále se ujal Městský dům dětí a mládeže v Hradci Králové. Garantem soutěže byl tradičně Institut dětí a mládeže MŠMT ČR.

Soutěž dětí a mládeže v programování probíhá ve třech kolech. Nejlepší účastníci okresních kol postupují do kol oblastních. Nejlepší soutěžící z oblastních kol své síly měří na Mistrovství ČR.

Soutěží se ve třech kategoriích -- vyšší programovací jazyky mládež, vyšší programovací jazyky starší žáci a vizuální nástroje. V mládeži zvítězil Jan Verfl z Prahy. Na druhém místě se umístil Lukáš Valenta z Plzně a třetí místo obsadil Lukáš Mrázek ze severních Čech.

Mezi žáky uspěli především soutěžící z jižních částí naší republiky. První místo získal Jan Svoboda z jižní Moravy, druhé místo pak Milan Straka z jižních Čech a konečně třetí místo získal Jiří Danihelka opět z jižních Čech.

Kategorii vizuálních nástrojů vyhrál Jaromír Dobrý, druhé místo získal Jiří Böhm -- oba ze západních Čech. Třetí místo putovalo na jižní Moravu díky Martinu Večeřovi.

V letošním finále bylo úkolem soutěžích vytvořit během 4 hodin program, který umožní ovládat pohyb robota Karla po malém virtuálním městečku. Programovací jazyk Karel byl kdysi v Čechách velmi oblíbený. Schopnosti programátorů, vývojových nástrojů a počítačů však rychle rostou, a proto dnes není problém Karla za pár hodin vytvořit.

Více informací o soutěži, zadání úloh a řešení soutěžících můžete získat na serveru Stanice techniků Vyšehrad -- www.stv.cz.

Většina soutěžících letos ještě programovala v jazycích Pascal a C/C++ v prostředí operačního systému MS-DOS. Příští rok se však počítá s přechodem na vizuální vývojové nástroje, které usnadňují a urychlují vývoj aplikací.

Soutěžící v kategorii vizuálních nástrojů používali produkty Delphi, Visual Basic a Visual C++. Přechod na nové vývojové prostředky usnadnila výhercům firma Microsoft, která jako hlavní ceny věnovala své překladače Visual C++, Visual Basic a Visual J++.

V poslední době se hodně mluví a píše o Open Source Software -- softwaru, který je dodáván zdarma včetně zdrojových textů. Jeden ze soutěžících (Milan Straka, 2. místo v kategorii starší žáci) letos používal právě jeden z "free" překladačů jazyka C -- GCC s nadstavbou RHIDE. Proč si vybral právě GCC: "V GCC je více knihoven než v Borland C++."